PCM
Spis gatunków

Polska Kolekcja Mikroorganizmów (PCM)
(WDCM numer rejestracyjny: 106)

Lista gatunków

Nazewnictwo

Pochodzenie drobnoustrojów

Warunki przechowywania i kontroli


Lista gatunków

 Achromobacter xylosoxidans subsp. xylosoxidans
Acinetobacter calcoaceticus
Acinetobacter lwoffii
Actinobacillus pleuropneumoniae
Actinomadura cremea subsp. rifamycini
Actinomadura libanotica
Actinomadura madurae
Actinomadura pelletieri
Actinomyces bovis
Actinomyces hordeovulneris
Actinomyces howelli
Actinomyces israelii
Actinomyces naeslundii
Actinomyces odontolyticus
Actinomyces viscosus
Aeromonas hydrophila
Agrobacterium tumefaciens
Alcaligenes faecalis
Amycolatopsis mediterranei
Amycolatopsis orientalis subsp. orientalis subsp. orientalis
Arcanobacterium haemolyticum
Arcanobacterium pyogenes
Arthrobacter agilis
Arthrobacter globiformis
Arthrobacter viscosus
Azotobacter vinelandii
Bacillus cereus
Bacillus circulans
Bacillus coagulans
Bacillus firmus
Bacillus globisporus
Bacillus lentus
Bacillus licheniformis
Bacillus megaterium
Bacillus mycoides
Bacillus psychrophilus
Bacillus pumilus
Bacillus sphaericus
Bacillus stearothermophilus
Bacillus subtilis subsp. subtilis
Bacillus thuringiensis
Bifidobacterium adolescentis
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Bordetella pertussis
Brevibacillus brevis
Brevibacillus laterosporus
Brevundimonas diminuta
Brucella melitensis
Campylobacter coli
Campylobacter fetus
Campylobacter jejuni
Campylobacter sputorum subsp. bubulus
Cellulomonas cellulans
Cellulomonas flavigena
Cellulomonas turbata
Chryseobacterium meningosepticum
Citrobacter amalonaticus
Citrobacter braakii
Citrobacter freundii
Citrobacter koseri
Citrobacter youngae
Clostridium pasteurianum
Clostridium sporogenes
Corynabacterium bovis
Corynebacterium diphtheriae
Corynebacterium glutamicum
Corynebacterium pseudodiphtheriticum
Corynebacterium pseudotuberculosis
Corynebacterium renale
Corynebacterium xerosis
Curtobacterium flaccumfaciens
Dermatophilus congolensis
Dietzia maris
Edwardsiella anguillimortifera
Enterobacter aerogenes
Enterobacter cloacae
Enterococcus durans
Enterococcus faecalis
Enterococcus faecium
Enterococcus hirae
Escherichia coli
Flavobacterium flevense
Flavobacterium johnsoniae
Gluconobacter oxydans
Gordonia bronchialis
Gordonia rubripertincta
Haemophilus influenzae
Haemophilus parahaemolyticus
Haemophilus parainfluenzae
Hafnia alvei
Intrasporangium calvum
Kitasatospora setae
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae subsp. ozaenae
Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae
Klebsiella pneumoniae subsp. rhinoscleromatis
Lactobacillus acidophilus
Lactobacillus brevis
Lactobacillus casei
Lactobacillus delbrueckii subsp. delbrueckii
Lactobacillus fermentum
Lactobacillus gasseri
Lactobacillus kefiri
Lactobacillus plantarum
Lactobacillus rhamnosus
Lactococcus lactis subsp. lactis
Legionella lytica
Leuconostoc mesenteroides subsp. mesenteroides
Listeria monocytogenes
Macrococcus caseolyticus
Micrococcus luteus
Micromonospora sp.
Moraxella (Branhamella) catarrhalis
Morganella morganii subsp. morganii
Mycobacterium abscessus
Mycobacterium avium subsp. avium
Mycobacterium bovis
Mycobacerium farcinogenes
Mycobacterium fortuitum subsp. fortuitum
Mycobacterium intracellulare
Mycobacterium kansasii
Mycobacterium marinum
Mycobacterium peregrinum
Mycobacterium phlei
Mycobacterium scrofulaceum
Mycobacterium smegmatis
Mycobacterium szulgai
Mycobacterium tuberculosis subsp. tuberculosis
Mycobacterium xenopi
Neisseria meningitidis
Neisseria sicca
Neisseria subflava
Nocardia asteroides
Nocardia brasiliensis
Nocardia farcinica
Nocardia otitidiscaviarum
Nocardioides albus
Nocardioides jensenii
Nocardioides simplex
Nocardiopsis alba
Nocardiopsis dassonvillei subsp. albirubida
Nocardiopsis dassonvillei subsp. dassonvillei
Nocardiopsis listeri
Nocardiopsis lucentensis
Nocardiopsis prasina
Nonomuraea helvata
Nonomuraea salmonea
Paenibacillus alvei
Paenibacillus macerans
Paenibacillus polymyxa
Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum
Plesiomonas shigelloides
Prauserella rugosa
Propionibacterium acidipropionici
Propionibacterium acnes
Propionibacterium avidum
Propionibacterium freudenreichii subsp. shermanii
Propionibacterium granulosum
Propionibacterium jensenii
Propionibacterium propionicum
Propionibacterium thoenii
Proteus mirabilis
Proteus rettgeri
Proteus vulgaris
Providencia alcalifaciens
Providencia rustigianii
Providencia stuartii
Pseudomonas aeruginosa
Pesudomonas chlororaphis
Pseudomonas fluorescens
Pseudomonas fragi
Pseudomonas oleovorans
Pseudomonas putida
Pseudomonas saccharophila
Pseudomonas stutzeri
Pseudomonas syringae
Pseudonocardia autotrophica
Pseudonocardia hydrocarbonoxydans
Rhodococcus coprophilus
Rhodococcus equi
Rhodococcus erythropolis
Rhodococcus fascians
Rhodococcus globerulus
Rhodococcus rhodnii
Rhodococcus rhodochrous
Rhodococcus ruber
Rothia amarae
Rothia dentocariosa
Rothia mucilaginosa
Saccharomonospora viridis
Saccharopolyspora erythraea
Saccharopolyspora hirsuta subsp. hirsuta
Saccharopolyspora recitivirgula
Salmonella bongori
Salmonella choleraesuis subsp. arizonae
Salmonella choleraesuis subsp. choleraesuis
Salmonella choleraesuis subsp. diarizonae
Salmonella choleraesuis subsp. houtenae
Salmonella choleraesuis subsp. salamae
Serratia marcescens
Serratia plymuthica
Shigella boydii
Shigella dysenteriae
Shigella flexneri
Shigella sonnei
Staphylococcus arlettae
Staphylococcus aureus subsp. aureus
Staphylococcus auricularis
Staphylococcus capitis subsp. capitis
Staphylococcus caprae
Staphylococcus carnosus subsp. carnosus
Staphylococcus chromogenes
Staphylococcus cohnii subsp. cohnii
Staphylococcus delphini
Staphylococcus epidermidis
Staphylococcus equorum
Staphylococcus felis
Staphylococcus gallinarum
Saphylococcus haemolyticus
Staphylococcus hominis subsp. hominis
Staphylococcus hyicus
Staphylococcus intermedius
Staphylococcus kloosii
Staphylococcus lentus
Staphylococcus lugdunensis
Staphylococcus muscae
Staphylococcus pasteuri
Staphylococcus piscifermentans
Staphylococcus pulvereri
Staphylococcus saccharolyticus
Staphylococcus saprophyticus subsp. saprophyticus
Staphylococcus schleiferi subsp. schleiferi
Staphylococsus sciuri subsp. sciuri
Staphylococcus simulans
Staphylococcus vitulinus
Staphylococcus warneri
Staphylococcus xylosus
Stenotrophomonas maltophilia
Streptococcus mutans
Streptococcus pneumoniae
Streptococcus pyogenes
Streptococcus sanguinis
Streptomyces abicoensis
Streptomyces achromogenes subsp. achromogenes
Streptomyces albus subsp. albus
Streptomyces avidinii
Streptomyces azureus
Streptomyces chartreusis
Streptomyces cinnabarinus
Streptomyces coelicolor
Streptomyces coeruleorubidus
Streptomyces coerulescens
Streptomyces cyaneus
Streptomyces exfoliatus
Streptomyces flaviscleroticus
Streptomyces fradiae
Streptomyces griseocarneus
Streptomyces griseoverticillatus
Streptomyces griseus subsp. griseus
Streptomyces hawaiiensis
Streptomyces laurentii
Streptomyces longispororuber
Streptomyces longisporus
Streptomyces minutiscleroticus
Streptomyces murinus
Streptomyces netropsis
Streptomyces niger
Streptomyces ochraceiscleroticus
Streptomyces paradoxus
Streptomyces poonensis
Streptomyces prunicolor
Streptomyces psammoticus
Streptomyces purpurascens
Streptomyces purpurogeniscleroticus
Streptomyces resistomycificus
Streptomyces rimosus subsp. rimosus
Streptomyces roseoverticillatus
Streptomyces thermoviolaceus subsp. thermoviolaceus
Steptomyces varsoviensis
Streptomyces venezuelae
Streptomyces vinaceus
Streptomyces violens
Terrabacter tumescens
Thermoactinomyces dichotomicus
Thermoactinomyces sacchari
Thermoactinomyces vulgaris
Tsukamurella inchoensis
Tsukamurella paurometabola
Tsukamurella pulmonis
Tsukamurella tyrosinosolvens
Tsukamurella wratislaviensis
Virgibacillus pantothenticus
Xanthomonas campestris
Yersinia enterocolitica subsp. enterocolitica
Yersinia pseudotuberculosis
Yokenella regensburgei
Zymomonas mobilis subsp. mobilis


Nazewnictwo

Aktualną nomenklaturę podaną w spisie gatunków oparto na pracy:
Nakagawa Yasuyoshi, Tamura Tomohiko, Hatano Kazunori
„List of Bacterial Species Approved and Validated in the 20th Century”
IFO Res. Commun. 20, appendix, 2001 March

Katalog Drobnoustrojów został opracowany przez dr S. Rowińskiego i wydany w 1992 r. przez IITD (w języku angielskim). Posiada 387 stron i obejmuje zbiory bakterii, drożdży i grzybów strzępkowych ośmiu oficjalnych kolekcji drobnoustrojów z terenu Polski. Obecnie jest uaktualniany w postaci suplementu.

Inwentaryzacja prowadzona jest komputerowo i w rejestrze pisemnym.


Pochodzenie drobnoustrojów

Szczepy PCM pochodzą ze źródeł krajowych i zagranicznych: ATCC, NCTC, CIP, DSM, CCM, CNCTC, NRRL, NIMB, JCM, IFO i innych.


Warunki przechowywania i kontroli

Dla długotrwałego przechowywania szczepów stosuje się metody:
a/ liofilizacyjną
b/ zamrożeniową

Kolekcja dysponuje komorami laminarnymi do bezpiecznej pracy sterylnej, aparatem do liofilizacji i ampułkowania szczepów, zamrażarkami do głębokiego mrożenia.

Szczepy w kolekcji weryfikuje się w testach na żywotność, stałość cech morfologicznych, fizjologicznych, genetycznych w zależności od potrzeb.